Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – CO OPRAVDU POTŘEBUJU A CO NE

„Včera jsem zašel na tržiště, abych se opět přesvědčil, co všechno nepotřebuju.“ Víte, kdo tahle slova řekl? Řecký filozof Sokrates a je tomu skoro dva a půl tisíce roků. Bylo to v době, kterou bychom sotva mohli považovat za konzumní. Na rozdíl od dneška, kdy se moderní tržiště (obchodní centra, kde to dokáže žít stejně naplno jako na sociálních sítích) prohýbají zbožím a my máme pocit, že nám nic z něho nesmí chybět. Stejně jako kolikrát na facebooku máme potřebu si denně dokazovat, že ještě žijeme, místo abychom se tam pokoušeli společně vytvářet něco smysluplného (např. skupinu o hubnutí jídlemJ). Tedy – často se domníváme, že doba natolik pokročila, abychom uplatňovali nárok vlastně úplně na všechno, aniž bychom se o to museli nějak moc snažit. Zdravé tělo a duši nevyjímaje. Však ona už se nějaká zázračná pilulka najde. A čím víc pilulek, tím líp. Jednou se určitě objeví i ta na hubnutí!

Epidemie nás ovšem vyvádí z omylu. Zdraví (stejně jako skutečnou lásku) si jen tak nekoupíš, o tyhle komodity musíš denně usilovat. Jak prosté… a jak těžké pro mnoho z nás! Jakoby to ten Sokrates předpovídal, když napsal: „Pohodlný život a lehko získané požitky ani nepřinášejí tělu prospěch, jak potvrdí každý učitel tělocviku, ani nevštípí duši nějaké hodnotné vědomosti.“ Jen pro informaci – ideálem v antice nebylo mít všeho dost, ideálem byla společná krása duše a těla. Někdy mám ovšem pocit, že se tomu všemu nepřibližujeme, ale spíše se vzdalujeme. Doba přece pokročila. Kam ale?

Na mail mi dorazil text od jiného moudrého muže (dneška). Autorem je známý český psychiatr Radkin Honzák a těch několik odborně a přitom krásně napsaných stránek se jmenuje MANUÁL DO KORONAČASU. Co jsem si z něj odnesla? Pan doktor upozorňuje (podobně jako nedávno například fyzioterapeut profesor Pavel Kolář), že nejlepším lékem na epidemii je – vlastní imunita. A jak ji získám (anebo posílím)? Především je třeba se zbavit strachu (stressu), což se nám nepodaří tím, že se budeme vzájemně utěšovat, ale že začneme racionálně přemýšlet a konat. Jak říká Radkin Honzák: „Přestat se patlat v pocitech a začít myslet, uvažovat a tvořit.“ K tomu je třeba se na prvním místě uklidnit, ideální jsou například dechová cvičení (jóga), pokud na ně máte čas. A když se dokážete zklidnit, snažte se dobře spát (alespoň 7 hodin denně), pro vaši imunitu je to vážně blahodárné. Co dál radí pan doktor? Jak jen můžete, věnujte se pohybu – a má doslova „svatou“ pravdu. Cvičte, choďte na procházky, hýbejte se! Dalším důležitým faktorem posilujícím vaši (i naši) imunitu je radost v duši. K ní úžasně napomáhá humor (a odpomáhá sledování katastrofických zpráv). A smích. Deset minut hurónského smíchu prý dokonce zažene i velkou bolest na celé dvě hodiny, tvrdí vědci. Zkuste to! Pro věřící – vaši imunitu posiluje víra. (Doktor Honzák uvádí, že existuje řada studií dokládajících, že lidé sdružující se v náboženských organizacích jsou odolnější proti infekcím.). Placebo efekt? Možná, ale efekt.

V závěru svého manuálu Radkin Honzák samozřejmě doporučuje zdravou stravu, důraz klade na C vitamín v ovoci, zelenině i tabletách, ořechy, vlákninu, zakysané mléčné výrobky, ale i silné (a posilující) vývary z masa a kostí. Máte něco proti tomu? Já ne.

Vím, že ve svých posledních blozích jedu stále tu stejnou notu a určitě tím leckomu lezu na nervy. Na jakou? Řekla bych to asi takhle – k epidemii se postavte čelem a začněte sami se sebou něco dělat, abyste se nemoci a jejím následkům, ty ekonomické nevyjímaje, dokázali ubránit. Nikdo jiný to za vás prostě neudělá. (Mimochodem – z renomovaného výzkumného centra ve Velké Británii přišla zpráva, že celých 77% tamějších nemocných koronavirem je obézních. Cožpak to není dostatečně varující?).

A ještě jednou doktor Honzák: „TEĎ je ten okamžik, kdy máme ladit organismus do co nejlepšího stavu, protože teď (ne zítra, ne včera) máme tu jedinečnou příležitost dýchat, cítit, vnímat a žít!“

Holky a kluci – do toho! Právě teď!

Vaše Katchaba

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama