Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – FACKY, PĚSTI, KOPANCE… JEŠTĚ JEDNOU

Téma domácího násilí jsem v Bjúterý otevřela nedávno. Příběh, se kterým se mi teď svěřila Máňa z naší facebookové skupiny o zdravém životním stylu, je ale plný opravdu zvláštních zvratů, takže… facky, pěsti a kopance ještě jednou. Rovnou říkám, že se sama nestačím divit, kam až můžou některé lidi zavést pasivita a neochota nebo dokonce zbabělost řešit narůstající problémy. A také mě šokují reakce jednotlivých účastníků téhle podivné historie. Takže ve zkratce – máme tu milující rodiče, Máňu a Pepana a jejich rozmazlené děti, co mohly od malička všechno. My se ale soustředíme jen na nejstarší dceru, Vendulu a otce jednoho z jejích tří dětí, opilce a feťáka Járu. Jak známo, příliš svobody dětem neprospívá, protože úplně dobře nevědí (jsou bez životních zkušeností), co si s ní počít a tak si samy podvědomě vytvářejí vlastní hranice, aby získaly nějakou jistotu – ovšem hlavně tam, kde se jim to zrovna hodí. A kde ne, jakoby žádná čára mezi můžu – nemůžu nebyla. Takže Vendula, co prošla (ne)osvícenou výchovou (ne)pokrokových, ale hlavně pohodlných rodičů, například směla střídat sexuální partnery od patnácti let. Pokud v domě (je přece veliký) některý amant přespí nebo dokonce pár týdnů nebo měsíců bivakuje, je to v pořádku. Hodný táta Pepan dokonce připraví snídani (to by bylo řevu od dcerky, kdyby se netrefil do jejího gusta) a návštěvě podstrčí kondomy, které koupil u pumpy a ještě chlapce poplácá po rameni a šibalsky na něj mrkne: – Jsme přece chlapi, ne?

Vendulka ovšem v sedmnácti poprvé přijde do jináče (táta nejspíš zpackal nákup na benzínce), což obratně před rodiči skrývá čtyři měsíce. A pak rozhodne sama, že si dítě nechá, protože mezi jejím aktuálním vyvoleným (mezi tím se ruší zásnuby s jiným partnerem, na kterých celá rodina intenzivně pracovala, ten Ital byl tak perspektivní…) probíhá přece Láska s velkým L, taková, kterou snad známe jen z pohádek. Pohádky a skutečnost se ovšem obvykle dost liší a tak po přiznání těhotenství Vendula zůstane brzy sama. Totéž se za dva roky opakuje. A třetím otcem v pořadí je Jára, ten nejhodnější na světě, pokud se nezfetuje a neopije. Protože pak padají rány a kopance hlava nehlava…

„S dětmi jsme Vendulce pomáhali, jak to jen šlo, Pepan se v nich vidí,“ svěřila se mi Máňa. „Do baráku se jich konec konců vejde dost.“ A co Pepan neviděl? „Každou chvíli holka měla pod očima monokly, rozbitou a oteklou pusu… a taky dělal, že neslyší ten řev, kdykoli se mladej vrátí z putyky. A mě najednou došla trpělivost a uvědomila jsem si, jaká jsem vlastně kráva…“ Hodná babička Máňa k úžasu všech za sebou práskla dveřmi. Odešla k příteli, kterého si našla v práci (táhli to spolu už delší dobu), protože bačkora Pepan jí už dávno nevyhovoval. Jen mu tak nějak vždycky chtěla vyhovět stejně jako dcerám. Ostatně, kdysi se na Pepanovo přání vzdala sportovní kariéry, protože nejdůležitější je přece být všichni hezky spolu, jak vždy říkala hlava rodiny. Máňa se teď po dlouhých letech k milovanému sportu vrátila a trénuje (k zaměstnání) ještě děti atletiku. A co se děje v domě? Další z něj vyletěl Jára, protože matce tří dětí (dva kluci a holka) Vendulce taky najednou došla trpělivost. Ale sama byla další v pořadí… nalezla si vlastní byt, kam odešla i s dětmi, protože se konečně rozhodla postavit na vlastní nohy. Jednoduché to ovšem není, děda Pepan tak nějak dojíždí denně s nákupy, vyzvedne děti ze školních a předškolních zařízení, učí se s nimi, o víkendu jsou většinou u něj. Přiběhne na zavolání… A platí a platí, tři děti přece nejsou žádná legrace. Ale jsou přece všichni spolu, i když většinou bez rádoby samostatné matky, co zrovna shání po hospodách dalšího chlapa.

Jak ten příběh skončí? Nevím. Ale Máňu pochopit dokážu, i když určitě na všem nese velký díl viny…

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama