Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – HUBNEME VÍC KVŮLI KRÁSE NEBO PRO ZDRAVÍ?

Opravdu, hubneme hlavně kvůli kráse? Kde je pravda? Když se za námi otáčejí muži, zvedá nám to sebevědomí (někdy k tomu stačí i vklouznout do maturitní sukně, kterou jsem předtím léta nedokázala obléct 🙂 ) – a jak známo, sebevědomí není nikdy dost! Někdy mám ale dojem, jakoby se ve všech těch úvahách, diskusích a komentech na sociálních sítích, kde je předmětem zdravý životní styl, posouvalo právě slovo ZDRAVÍ až na druhé místo za KRÁSU. Ano, i já bych se určitě měla zamyslet sama nad sebou. Jen nerada si totiž připouštím, že se vlastně také umím chovat podobně. Líbit se mě prostě těší… no někdy i tolik jako být zdravá.

Každopádně jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému jsem se začala bojovat s vlastní váhou, byla těhotenská cukrovka. Právě ta mě poprvé vážně přiměla k tomu, abych se začala zabývat i zdravotními důsledky obezity, která se za poslední půlstoletí stala jednou u nejnebezpečnějších celosvětových epidemií. Stačí ale zůstat v ČR… Nebezpečnou nadváhou u nás trpí 72% mužů a 57% žen – a ten opravdu alarmující stav, jemuž říkáme obezita, se týká 27 % mužské populace a 22% populace ženské. Některé zdroje uvádějí čísla o trochu nižší, ovšem stejně všechna hrozivě stoupají rok od roku. A nesporné je, že u nás je postiženo obezitou přes milion dospělých (nebezpečně narůstá také u dětí). Výdaje na léčbu nemocí s obezitou spojených spolknou 10% celkových výdajů určených na zdravotnictví. Každoročně to představuje 30 miliard korun…

Které nemoci to jsou? Je jich víc, než byste si možná mysleli a zaděláváme si na ně už při nadváze. Zůstanu u těch hlavních, jimiž jsou cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu, vysoký krevní tlak, cévní a srdeční nemoci, infarkt myokardu, rakovina, artróza a nemocné klouby, dna, ale často třeba i deprese. Zabývat se tím víc ale nechci, všichni snad vědí, o čem mluvím.

Co mě však neustále zaráží, je to druhé místo, kdy za krásou coby důvodem ke shazování kil (a znovu si sypu popel na hlavu, protože tomu trendu také ráda podléhám) zdraví stále jakoby pokulhávalo. I když víme, že právě ono je to nejdůležitější, co máme. Proč tomu tak je? Začneme si skutečnou hodnotu věcí uvědomovat, až když nám chybí? Stoupnu si v prádle před zrcadlo a jsem nespokojená… dokonce se můžu cítit poraněná, nešťastná či dokonce zoufalá, zvlášť když třeba přestanu zajímat partnera… ale ještě stále jsem zdravá! Když mi však manžel nebo přítel naopak řekne, že je to vlastně můj problém, neboť jemu se líbím právě proto, že je za co chytit – jsem prostě krásná. Pro něho. A copak to nestačí ke štěstí? Kolikrát stačí a ještě je to bez námahy…Takže tu čokoládu na gauči u televize projednou (prodruhé a protřetí) zase dám. A pak mi na vyšetření zjistí třeba tu cukrovku…

Co mě k tomuhle blogu inspirovalo? U kamaráda jsem viděla takový stolní kalendář s názvem Krásná a Zdravá. Na každý týden jedna krasavice a doporučení kadeřnice, vizážistky, kosmetičky… o zdravé stravě a zdraví vůbec vážně jen poskrovnu. Přehodila bych to… Zdravá a Krásná by se mi prostě líbilo víc. Právě takové kalendáře i diáře mám vážně radši – ano, plánujte péči o svou krásu a pracujte na ní, ale všem také doporučuju, aby plánovali, jak se budou starat a pečovat o své zdraví! A to dokonce na prvním místě! Opět v té souvislosti připomínám motto z diáře pro Kačabky a stejnojmennou výzvu TVŮJ JINÝ ROK, kterou naleznete na Instagramu pod hashtagem  #tvujjinyrok. Už teď tam naleznete krásné a motivující příspěvky plné… No čeho asi? Přece zdraví a krásy!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama