Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – MINISTRYNĚ BACULKY PROTI OBEZITĚ?

Jak jsem se dočetla na Novinkách, z nichž si dovolím volně citovat, britský premiér Boris Johnson plánuje ve své zemi celostátní boj s nadbytečnými kilogramy. Myslí si (a správně – pozn. Katchaba), že kvůli značné nadváze (další, kdo neměl můj jídelníček 😀 ) jen těžko zvládal nedávnou nákazu koronavirem. S nemocí Covid-19 se na několik dní ocitl i na jednotce intenzivní péče, kam se jinak dostávají jen těžké případy.

„Pro vás hubeňoury je to v pořádku,“ řekl podle listu The Times svým poradcům k dopadům choroby. Prohlásil prý také, že zkušenost z nemocnice, kde se to podle něj mohlo „vyvinout tím i oním směrem“, jej přivedla k tomu, že chce stanout v čele boje proti obezitě a za veřejné zdraví.

Johnson je vysoký 175 centimetrů a před odchodem do nemocnice údajně vážil 111 kilogramů. Jeho index tělesné hmotnosti (BMI) odpovídal číslu 36, přičemž již BMI nad 30 znamená obezitu. Co se nadbytečných kil a těžkého boje s koronavirem týká, nejde jen o premiérovu osobní úvahu. Podle nedávné studie výzkumníků z Glasgow obezita dvojnásobně zvyšuje riziko, že nemocný s covidem-19 bude vyžadovat lékařské ošetření včetně intenzivní péče.

Řekla bych, Johnson má k roli bojovníka za zdraví národa (který příkladně začne u sebe) ještě jeden důvod – byl to právě on se svou vládou, kdo tragicky podcenil nástup koronaviru (v Británii 30 tisíc obětí). Takže vinu je teď třeba urychleně hledat i jinde. Například u těch, kdo podcenili prevenci a starost o své zdraví. Nicméně si myslím, že je opravdu dobře, když se nejvyšší vládní představitel kterékoli země začne kromě koronaviru zabývat i epidemií zvanou obezita. Neznám čísla z Británie, ale nemyslím si, že budou tolik odchylná od těch našich – v České republice činí výdaje na boj s následky nadváhy a obezity (víc jak polovina dospělé populace!) celých 10%  procent rozpočtu našeho zdravotnictví (34 miliard Kč pro rok 2020). Na kardiovaskulární choroby, cukrovku, nemoci pohybového aparátu, rakovinu i nemocnou psychiku…

Co se týká našeho premiéra, nebyl by u nás pro takovou roli zřejmě tou reprezentativní postavou (mám pocit, že mu do pořádného chlapa spíš pár kilogramů chybí – prostě shazovat by v rámci zachování zdraví už asi neměl). Ale co naše čtyři ministryně baculky (Schillerová, Dostálová, Maláčová, Benešová)? Bojovat s vlastními kilogramy v přímém přenosu pod kontrolou celého národa (právě k tomu se odhodlal Boris Johnson) by mohla být reality show s mimořádně velkou sledovaností. A za chvíli tu zase budou volby…

Vaše Katchaba

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama