Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – NEVĚŘTE ŠARLATÁNŮM, ALE ODBORNÍKŮM

Kamarád mě upozornil na diskusi, která se vedla (a stále ještě vede) na jedné facebookové skupině o alternativní medicíně. Šlo o to, zdali se dá cukrovka 1. typu léčit jinak než inzulínem. Nedá. Pokud to někdo dokáže, dostane Nobelovku. „A zůstal jsem v šoku,“ psal mi můj známý „kolik nesmyslů tam padlo (paní například doporučovala černý kmín a práci s duší) a hodně lidí nepřesvědčil ani případ osmiletého Vašíka, kterému rodiče na radu léčitele inzulín vysadili a dítě zemřelo.“ Naprosto kamarádovy emoce chápu. U diabetu 1. typu se prostě po celý život bez inzulínu neobejdete, zatímco diabetes 2. typu, který hodně souvisí s obezitou, stejně jako těhotenskou cukrovku – s níž jsem se seznámila osobně a už ji nikdy nechci potkat – léčit lze i jinými způsoby, a to především redukcí váhy. Chtěla bych ještě dodat, že kamarád se léčitelstvím zabývá, na některých případech spolupracoval s lékaři a rozhodně alternativní medicínu neodsuzuje. Právě naopak. „Ale když se dočteš od propagátorky jakési ayurvédské kliniky, že doktoři jsou velké ovce a bereme je jako pány tvorstva a nemusí vědět všechno (o diabetu 1. typu),“ pokračoval kamarád, „zatímco to ví ona paní, která nikomu nic veřejně neprozradí, spojte se s klinikou… a ještě další pán, homeopat, který to také nevyslepičí skupině, ale jen těm, co mu napíšou do soukromé zprávy – popadá mě zuřivost nad tím, jak nezodpovědně si někteří jedinci zahrávají s cizími životy. Ať už z naprosté nevědomosti nebo pro peníze.“

A jsme u jádra věci. Tenhle typ podvodníků, co se snaží těžit z cizího neštěstí, je mi nejen strašně odporný, ale navíc mu lidsky prostě nikdy neporozumím. Jestli je pro mě něco naprosté dno, tak právě tohle. Můžu pochopit zloděje a mít jakýsi soucit třeba i s některým vrahem, ale vydírat rodiče nemocného dítěte, protože já přece vím, co ostatní nevědí a jediný(á) dokážu pomoci… bohužel i ke smrti?

A co ještě nechápu? Kolik nešťastných lidí, chytajících se kolikrát posledního stébla naděje, těmhle lumpům dokáže naletět. Jak, proboha, někdo může třeba uvěřit ženské, která tvrdí, že se na zem snesla ze souhvězdí Plejád (a jezdí tam na výlety v kosmickém korábu), aby šířila dobro, když evidentně šíří jen zlo a plní si peněženku? Jak se cítí, když rodiče těžce nemocného dítěte vyhodí peníze za „léčivý obraz“ a ona inkasuje vysoký honorář? (Patlalka, pardon, dáma, si říká Lindush a není to fiktivní postava – píšu o ní i ve své detektivce, protože mě vážně vytočila.).

A jak to souvisí se zdravým životním stylem? Hodně. Nezaměňujte ho za přeludy, zázračná řešení. Nic ho nenahradí a pochybné diety a drahé procedury už vůbec ne. Tak jako neexistuje jiný lék na cukrovku 1. typu než inzulín.

 

 

 

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama