Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – POZOR, VÝZVA! TVŮJ JINÝ ROK 2019

Že už jste to všichni někde slyšeli? Ano, TVŮJ JINÝ ROK je motto Food&Fitness diáře pro Kačabky na rok 2019. Ale pěkně popořádku, ke všemu se dostaneme.
Tak do toho, začínáme – ať se nám všem v roce 2019 všechno daří! Ovšem bez plánu a bez práce opravdu nejsou koláče. Ani buchty – a nejen na břiše. Proč je vlastně tak důležité plánovat jídelníček, když chceme shodit nadbytečná kila?
Nejprve se zastavím na místě, kde by náš stravovací plán měl začít. Není to (možná někoho překvapím) kuchyně… ale obchod potravinami. Jasná prvotní představa, co vlastně budeme nakupovat a tím pádem vařit, dusit, péct… je totiž mimořádně důležitá. Pokud se vydáme pro jídlo nepřipravení (a třeba i hladoví), může se nám stát, že si pořídíme doslova potravinové nesmysly. A to nejen ty, po nichž zaručeně hubnout nebudeme, ale i takové, které mohou být vysloveně nezdravé. Jaké suroviny mám na mysli?
Už dávno to nejsou jen některé tučné uzeniny obsahující různá barviva a konzervanty, ale i často i mouku, vysoké dávky kuchyňské soli apod. Před regály plnýmI sladkých a zaručeně„zdravých“ mňamek (navíc propagovaných všudypřítomnou reklamou) zvláště ženy (a děti) propadají nezřízeným touhám po nejrůznějších cereálních či proteinových tyčinkách plných glukózo-fruktózového sirupu, palmového oleje a – samozřejmě – opět mouky). Stejně lákavé jsou i nejrůznější pochybné varianty musli, kde kolikrát polovinu sacharidové dávky opět tvoří rychlé cukry. Podobně je na tom s cukrem i celá řada marmelád i džusů z toho nejzdravějších ovoce… A po tomhle všem že bychom měli zázračně hubnout?
Takových neblahých příkladů, jež mají společně na svědomí potravinářský průmysl, uspěchaná doba a společnost (která umí dokonale rozplánovat výrobu, ale naproti tomu spoléhá na doslova živelnou spotřebu), bych mohla uvést bezpočet. Nejrůznější saláty plné tučné majonézy, barevné a přeslazené limonády, pečivo napěchované tuky, pochybné polotovary a další a další neodolatelně vyhlížející nesmyly, které na tom co do složení bývají doslova tragicky… A přitom určitě není zanedbatelný ani finanční faktor. Samozřejmě, všem nám jde o čas (a často i pohodlí). A čas, jak známo, jsou peníze. Je ovšem pouze vaše věc, zda se vám vyplatí – jak ze zdravotního, tak finančního hlediska, zakoupit například nepoživatelnou bramborovou kaši v prášku anebo její přípravě z brambor a mléka věnovat 10 minut. Nebo použít další lacinou, výživnou a zdravou potravinu, jakou je například čočka, připravit z ní chutnou polévku, kaši i karbanátky či dát přednost instantní podobě těchto jídel. Když nebudu líná (zvláště o víkendech mám víc času), dokážu třeba kuře naporcovat tak, aby z něj (počínaje vývarem, přes prsíčka obalovaná v kukuřičné strouhance atd.), šlo naplánovat – a vyrobit i 10 různých jídel. A finanční efekt vůbec nebude zanedbatelný. Podobně jako s drůbeží dokážeme zacházet třeba… se zeleninou. Z dýně lze připravit skvělou polévku (netřeba ji kupovat v konzervě), použít ji jako přílohu nebo zapéct s ostatními surovinami.
Právě tyto úvahy a skutečnost, že bez dobře naplánovaného jídelníčku můžu i já (až výživová poradkyně) někdy udělat pěkný kopanec, mě přivedly k nápadu (v době populárních fitness diářů) vytvořit Food&Fitness diář (už ho znáte). Takový, v němž je dostatek prostoru jak pro plánování fyzických aktivit a pohybu, tak i pro sestavování jídelníčku a plánování nákupu potravin. Podle odezvy, jakou tento nápad zatím má, myslím, že jsem uhodila hřebíček na hlavičku. Motto diáře TVŮJ JINÝ ROK mě ale přivedl i k myšlence vytvořit pro rok 2019 instagramovou výzvu pod hashtagem #tvujjinyrok. Je pro všechny, kdo se chtějí podělit jak o své plány a postupy při zdravé redukci váhy bez nesmyslných pseudodiet, tak i o své úspěchy. A to jak texty, tak hlavně fotografiemi i videozáznamy. Bez motivace se prostě neobejdeme a stejně tak je potřebný (a krásný) pocit, že pomáháme ostatním. (A samozřejmě nebudou chybět ani soutěže, které budu vyhlašovat prostřednictvím svého IG účtu fit_katchaba – tvůj rok 2019 bude prostě jiný!)
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama