Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERÝ – S ROUŠKOU VZHŮRU DO RAUŠE

Jak vzniklo slovo rouška je celkem jasné. Jako zdrobnělina slova roucho pro závoj, zakrývající hlavu. A v případě roušky bederní zase jinou část těla. Ale pokrok nezastavíš. Z bederní roušky se stala tanga a ze závojíčku je teď rouška proti koronaviru.

Ale je tu ještě jedno české (vlastně zdomácnělé) a podobné slovo – rauš, pocházející z němčiny.  Rouška a rauš – jak se to rýmuje?

Podíváme se tedy do starší a krásné knihy o rodném jazyku z roku 1946, která se jmenuje Chrám a tvrz. Napsal ji jazykovědec Pavel Eisner. Dozvíme se, že „nám je rauš zpitost způsobená lihovinou, kdežto výchozího der Rausch lze užít o dojmu z Beethovena, Mozarta, Smetany…“ Tedy der Rausch je v němčině spíš něco jako opojení než nám tolik blízká česká podnapitost.

Dovolím si k Eisnerovu výkladu připojit malou poznámku. Autor ve své době nebyl zřejmě obeznámen s účinky lehkých drog. Co by třeba řekl na větu:  – Jsem z toho matroše úplně v rauši? O lihovině to vážně není…JJ Ostatně, člověk podroušený matrošem se právě v tomhle opojení obvykle nasměje víc, než když se namaže třeba rumem. I když taky může zažít hodně veselé chvíle…

A jak to vidím přes svou roušku já? Slovník spisovného jazyka českého vykládá slovo rauš coby „lehkou inhalační narkózu“. Zpola přiškrcená tangy, pardon, šněrovačkou přes nos a ústaJ souhlasím! Vážně by mě zajímalo, kolik z nás, lapajících v  roušce po dechu (o respirátoru nemluvě), propadlo panice, že koronavirus už je tady! Mně se vetřel pod roušku zrovna v tu chvíli, kdy jsem se rozhodla přistupovat k němu nanejvýš disciplinovaně – vyběhla jsem v ní (sladěné s květovanými tepláky) do přírody a začala se tam v záchvatech kašle dusit! (Naštěstí se už koronačas posunul, přidušených sportovců přibylo a moudrým, přemoudrým nahoře došlo, že v rouškách sportovat opravdu nelze – co vydechnete, se vám rychle vrací do plic.).

To, co vydechnu, se mi ovšem uvězněno rouškou vrací v jisté míře do plic, i když neběhám. A tak v rauši, neboli lehkém inhalačním opojení nakupuju, vyřizuju pochůzky, telefonuju, sleduju na chytrém telefonu facebook a instagram, odpovídám na dotazy, chodím s dětmi na procházky a opakuju učivo…

 

Ani k tomu rauši nepotřebuju lihovinu nebo dokonce nějaký matroš. Rouška stačí.

Držte se, spolubojovníci!

Vaše Katchaba

 

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama