Reklama
 
Blog | Karolína Katchaba Hrubešová

Zdravé BJÚTERY – UŠTVANÉ MÁMY, KILA A ZDRAVÍ

Ani já nejsem výjimkou – byla jsem pěkně nakynutá mamina (ačkoli jsem nadbytečná kila sbírala už od puberty, kdy jsem se ze zdravotních důvodů musela rozloučit s některými sportovními sny). O čem ale mluvím? O tom, co stále (a čím dál víc) vidím kolem sebe a nedělá mi to ani trochu radost. A nejen mně.

Hodně žen přichází do styku s (vlastní) nadváhou či obezitou už v těhotenství. Po porodu už nedokážou a kolikrát se ani nesnaží svou tělesnou váhu zredukovat. Faktorů, proč tomu tak je, bych mohla vyjmenovat více – od těhotenského návyku na větší množství jídla přes nedostatek času, s nímž si, zvláště vícenásobné matky, neumí poradit až po neochotu řešit vlastní problémy, protože děti, partner a rodina, případně vlastní zaměstnání dostanou vždycky (kolikrát zbytečně) přednost. A když děti odrostou, situace zůstává často stejná (všichni si už přece na uštvanou a baculatou mámu, co neví kam dřív skočit, tak nějak zvykli). Výsledek? V České republice trpí nadváhou a obezitou více než polovina všech žen. A matky v produktivním věku jsou mezi nimi na prvním místě.

Zdravotní důsledky tohoto neblahého stavu jsou přitom dobře známé – kardiovaskulární nemoci včetně infarktů, cukrovka 2. typu (odhad je 1 milion nemocných v ČR, přičemž pětina o své nemoci neví), nemoci páteře a kloubního aparátu, rakovina, nemoci trávicího ústrojí atd. Jsou tu i nemoci psychické. Ty způsobují hlavně odmítavé reakce okolí nebo dokonce šikana lidí s nadváhou. A menší šance při hledání zaměstnání. I tohle téma, o kterém se (nejen u nás, i jinde ve světě) dlouho nemluvilo, se začíná jevit jako vážný problém. Nehledě na to, že 10% všech zdravotních výdajů (desítky miliard korun) jdou v ČR právě na léčbu nemocí spojených s nadváhou a obezitou.

Ach jo, uštvané české mámy. Vím, že to všechno neříkám poprvé, ale jak z toho ven?
Když jsem se rozhodla, že se budu naplno věnovat facebookové skupině Jíme a hubneme s Katchabou a psaní „hubnoucích“ kuchařek místo (tolik slibné?) diplomacie, věděla jsem (coby čerstvá matka, které se právě podařilo srazit svou váhu pod metrák), že se chci věnovat právě a především ženám, co jsou na tom podobně jako já. Tedy matkám. A zvláště takovým, co se nedostanou do někdejšího oblečení, zrcadlo se jim stalo nepřítelem, nic nestíhají, psychika se zmítá kdesi u dna, partnerská podpora mizivá a začínají se u nich projevovat první příznaky výše zmíněných nemocí (pokud se některé choroby už nerozjely).

A jak z toho tedy ven?
Nejdřív prosba – napište, jak to vidíte a hlavně řešíte vy? Na naší facebookové skupině je opravdu nemálo maminek, co tuhle bitvu vyhrály nebo vyhrávají (Skvělá Petra Pechová, krásná máma čtyř dětí Hanka Vyšinková a další a další… sami víte, že jsou jich už nejen stovky, ale tisíce.).

A následuje slib – chystáme (je nás samozřejmě víc, některé z vás oslovím, protože sama bych na to nestačila) zajímavý a potřebný projekt, který bych pracovně nazvala Akce mámy. Nechci nic zakřiknout, ale můžu prozradit, že v tuto chvíli už spolupracujeme s odborníky i médii. Prostě budeme všem maminkám radit, jak si správně zacvičit nejen doma, ale třeba i v práci, co si rychle připravit ke zdravému jídlu (i do zaměstnání), jak být přitažlivá v každé situaci (jde to i v teplákách) atd. A hlavně – jak to všechno provést tak, aby nás to všechno denně nestálo než trochu dobře zorganizovaného času (a to my mámy umíme), ale jen a jen hodně ztracených kil a my znovu nabývaly fyzické i duševní zdraví, vnitřní pohodu a sebedůvěru. A tolik potřebný respekt svého okolí.

Už teď jsem vděčná za každou radu a názor.

Vaše Katchaba

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama